szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Érdemes különösen körültekintőnek lenni, ha hasmenése van egy kutyának – az ürüléke ugyanis olyan szuperbaktériumokat is tartalmazhat, melyek az emberre rendkívül veszélyesek.

Veszélyes szuperbaktériumoktól hemzseghet a kutyák ürüléke – mutat rá egy friss, kínai tanulmány. A kutatás arra is rávilágít, hogy hasmenés esetén ebben nagyjából 50 százalékkal nagyobb a többszörösen gyógyszerrezisztens E.coli (Escherichia coli) előfordulásának valószínűsége.

A Szecsuáni Mezőgazdasági Egyetem tudósai által vezetett kutatás azon a felismerésen alapul, hogy egyre több tanulmány találja úgy, hogy a kutyák az E. coli hordozói lehetnek – olyan fajtáknak is, melyek több mint egyféle antibiotikummal szemben rezisztensek. Ugyanakkor, arról viszonylag kevés adat állt rendelkezésre, hogy ezek mennyire elterjedtek mondjuk Kína azon részein, ahol különösen népszerű a kutyatartás.

Miért csóválják a kutyák a farkukat? Meglepő válasszal állt elő egy tudóscsapat

A kutyák farka sokkal inkább kommunikációra, mintsem egyensúlyozásra való. Ez az, amit egy ideje sikerült kideríteniük a kutatóknak, azt viszont még nem, hogy egyáltalán miért csóválják a kutyák farkukat. Holland tudósok most egy új válasszal álltak elő.

Hogy tisztább képet kapjanak, a kutatók több mint 100, az egyetem állatorvosi részlegére hozott kutya ürülékmintáját elemezték – minden ebet hasmenés problémájával vittek orvoshoz. A kutyaürülékek nagyjából 50 százaléka tartalmazott olyan E. Colit, ami három vagy több antbiotikummal szemben volt rezisztens – derül ki a PLOS One folyóiratban publikált tanulmányból.

Amikor a baktériumtörzsek genetikai felépítését vették górcső alá, úgy találták, változatos génelrendezés segítette a baktériumok azon képességeit, hogy ellenállóak legyenek a gyógyszerekkel szemben, és könnyebben fertőzzenek.

Sőt, a jelek szerint olyan E.coli-csoportok is vannak ezek között, melyek az embereket is megfertőzhetik.

Már készül a kutyatartók álomgyógyszere: komoly áttörést hozhat, meghosszabbíthatja a nagytestű kutyák élettartamát

Akár már 2026-tól hozzáférhető lesz az a készítmény, melyet injekcióként kell beadni bizonyos időközönként a nagytestű kutyáknak, így meghosszabbodhat azok élettartama.

A Gizmodo ugyanakkor megjegyi: a szóban forgó kutatás csak Kína egy régióját vette alapul, így a szuperbaktériumok jelenléte a kutyaürülékben eltérhet a világ különböző pontjain. Ugyanakkor, a kutyák által hordozott gyógyszerrezisztens szuperbaktériumok problémájára már a világ más részein készített tanulmányok is felhívták a figyelmet.

A fenti megállapítások tükrében azonban érdemes különösen ügyelni a higiéniára a kutyák ürülékének összeszedésekor – pláne, ha hasmenésről van szó.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.