Cuki kutyák, vehemens tehenek – és két fiatal férfi, aki elcseszi a dolgokat – Az élet dicsérete filmsorozat kritika

2024. április 24.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Az élet dicsérete Fotó: Duna TV

Már vártam ezt a sorozatot, mégpedig azért, mert olvastam a könyvet, és nagyon szerettem. Az angolok még nálam is jobban szerették, annyira, hogy a 2020-as sorozat már a könyv második megfilmesítése, de nem is csoda.

Az élet dicsérete (All creatures Great and small) története szeretnivaló, teli van mindenféle állattal, ami, mint tudjuk, a siker biztosítéka, és a tiszta, szeplőtelen vidéki életet mutatja be, ami már önmagában is romantikus, sokak által vágyott. Ezek alapján biztos voltam abban, hogy nem egyszemélyes a történet rajongói tábora itthon sem.

A történet eredetije egy önéletrajzi ihletésű regény, melyet Alf Wight írt, James Herriot néven. Az alapsztori az, hogy James Herriot (Nicholas Ralph) egy precíz és elkötelezett fiatal állatorvos, az egyetem elvégzése után hátrahagyja otthonát és családját Glasgow-ban, hogy elvállalja a néhány állatorvosi állás egyikét, egy olyan időben, amikor az ember lóról épp autóra vált. Siegfried Farnon (Samuel West) yorkshire-i rendelőjében, Darrowby-ben helyezkedik el. Siegfried állatorvosi praxisa igen széleskörű. Teheneket és bikákat, lovakat, juhokat és kecskéket, macskákat és kutyákat, madarakat és vadászgörényeket, és

ki tudja még milyen állatokat lát el, valószínűleg mindent, ami szembe jön vele.

Ő az állatorvos Darrowby-ben, ami egy kitalált település Yorkshire-ben. Siegfried egy mogorva, de belül melegszívű, igazi angol humorral megáldott ember.

A látványvilág kicsit olyan, mint az Agatha Christie filmeké

A történet főszereplői Herriot, a két Farnon – Siegfried és öccse Tristan (Callum Woodhouse), és Mrs. Hall (Anna Madeley), aki Siegfried házát gondozza. Együtt élnek a házban, amely rendelőként is szolgál.

Mrs Hall, kissé rátarti, de melegszívű és vicces hölgy, aki csodálatosan főz. Összetartja a családot, sőt sokszor villámhárítóként is funkcionál. Minden fontosabb szereplőt jellemez egyébként egy csodálatos tisztaság, nem találkozunk valóban gonosz emberrel, ami megnyugtató, békebeli hangulatot kölcsönöz a filmnek.

A látványvilág kicsit olyan, mint az Agatha Christie filmeké, csodálatosan felépített udvarházak, vagy a vidéki gazdálkodók portái, épp olyanok, amilyennek elképzeljük, még akkor is, ha a valóságban messze álltak ettől az idilli képtől.

Röviddel James érkezése után Siegfried öccse, Tristan is visszakerül a családi házba, miután megbukott az állatorvosi vizsgáján. Siegfried gyakorlatilag serdülőkorától neveli Tristant, és néha azt érezzük, hogy Siegfried és Mrs. Hall (akit Audrey-nak hívnak, mint kiderül) a szülők, James és Tristan pedig a fiaik: az idősebb felelősségteljes és félénk, a fiatalabb pimasz, bájos, és hajlamos elcseszni a dolgokat.

Tehát valójában James számára

egy választott család története bontakozik ki

, cuki kutyákkal és vemhes tehenekkel, valamint azzal a felismeréssel, hogy Darrowby sok lakója számára az állatok a legfontosabb tulajdonuk, és egyben családtagjuk is. A yorkshire-i állatorvosi rendelő nem csak azért gazdag történetforrás, mert az állatok kedvesek és szőrösek, vagy mert sok furcsa betegséget kapnak el, amit az állatorvos végül kinyomoz, és a beteg vagy gyógyultan távozik, vagy nem, hanem azért is, mert egy gazdálkodó közösségben az állatok ott vannak mindenhol, a gazdagnál, az üzletben, a sportban, a családoknál, a gyerekek mellett, vagy éppen ők a megélhetés eszközei. Minden fontos dologban nyakig benne vannak, így az állatorvosok megismerik munkájuk során a gazdáikat: a gazdagokat, a szegényeket, a becsületeseket és a tisztességteleneket is.

Siegfried rendelője a a központ ebben a közösségben

Az egyik legjobb epizódban James első alkalommal állatorvosként vesz részt a helyi vásáron, pónikat mér és zsűrizik a kisállat versenyen, ez a rész éppen arról szól, hogy mit jelent egy ilyen közösség részévé válni, annak minden örömével, feladataival és csalódásával együtt.

Nem meglepő módon Audrey-n kívül más nők is bekerülnek a három férfi életébe. Az egyetlen, akiről kiderül több is talán, mint hogy egy mellékszereplő, az Helen Alderson (Rachel Shenton), aki egy farmon él, amelyet Herriot meglátogat. Helen független és talpraesett fiatal lány, de vicces és figyelmes is, és úgy tűnik, eléggé lenyűgözi az új segéd-állatorvost.

Így lesz “Az élet dícsérete”, egy idilli helyszínen játszódó,

idilli történet, szerelemmel, vidámsággal, de emberi drámákkal is,

melyet megszakít az első világháború.

De ne szaladjunk előre, az első évad hat epizódból és egy karácsonyi, ünnepi részből áll. A történetek, egyes állatorvosi eseteken keresztül bemutatják a városka lakóit, életüket, kapcsolataikat, és hamarosan rádöbbenünk, hogy nem is az állatok a sorozat igazi főszereplői. Ahogy egyre jobban belekerülünk a történésekbe, megszáll minket valami nagy nyugalom, és ez az idilli érzés végig megmarad, még akkor is, ha nem a legvidámabb fejezetek vannak soron. Az ember, bár esendő, tele rossz tulajdonságokkal, de végezetül egy együttérző, empatikus lény, amely éppúgy szeretre és odafigyelésre vágyik, mint társai, az állatok.

Csodálatos látni, hogy a világ mennyivel könnyebb volt száz évvel ezelőtt, és mennyivel fontosabbak voltak az emberi kapcsolatok, mint manapság. Ezeknek az emberi kapcsolatoknak az összetartó és problémamegoldó ereje a sorozat igazi története.

Az élet dicséretét az Epic Draman és a Duna Televízión is játsszák, négy évad jött ki eddig. IMDb: 8,6/10

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest