szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sok állat képes világítani, de a legtöbb ilyen faj az óceánok mélyén él. Amerikai kutatók új tanulmánya szerint az 540 millió évvel ezelőtt élt mélytengeri korallok lehettek az első világító állatok.

Andrea Quattrini, a Proceedings of the Royal Society B folyóiratban publikált kutatás társszerzője elmondta: a fényjelzés a kommunikáció egyik legkorábbi ismert formája, aminek nagy jelentősége van a tenger mélyén. 

A ma élő, világító tengeri állatok – köztük halak, tintahalak, polipok, medúzák, de még egyes cápák is – kémiai reakció eredményeként képesek világítani. Néhányan a ragadozók elijesztésére használják a fényt, mások éppenséggel a zsákmányuk odacsalogatására, ahogy az ördöghal, egyes fajok pedig jelzőfényként használják a párjuk megtalálásához – magyarázta Quattrini, a Smithsonian Természettudományi Múzeum korallgyűjteményének kurátora.

Számos mélytengeri lágy korallfaj rövid ideig világít, ha beleütköznek vagy ecsettel megsimítják. Ezt használták fel a tudósok a világító fajok azonosítására és tanulmányozására távirányítású víz alatti roverjükkel – ismerteti Steven Haddock tengerbiológus, a tanulmány társszerzője.

Világító korall (Isidella tentaculum)
Monterey Bay Aquarium Research Institute

Leírása szerint a lágy korallok a vízben hullámzó nádszálakhoz vagy csontváz ujjakhoz hasonlíthatók, és rózsaszín, narancssárga, fehér, kék, lila színben világítanak. „Egyes fajoknak az egész teste, míg mások ágainak egy része világít” – tette hozzá Danielle DeLeo, Smithsonian evolúciós tengerbiológusa, a tanulmány társszerzője. 

A kutatók azonban azt nem tudták megállapítani, hogy a fényreakció védekezésre vagy más organizmusok odavonzására szolgál, esetleg mindkettőre. De ennek gyakorisága arra utal, hogy alapvető a jelentősége számos korallfajnál. 

A kutatók arra a kérdésre is választ kerestek, hogy mióta világítanak a korallok. Ennek megválaszolására 185 világító korallfaj genetikai adatait felhasználva készítettek egy részletes evolúciós fát.

Világító cápákra bukkantak a tudósok Új-Zélandnál

A belga és az új-zélandi kutatók még 2020 januárjában gyűjtötték be a három, már eddig is ismert cápafaj egy-egy egyedét, amelyekről kiderült, képesek világítani a sötétben.

Mint kiderült, az összes ma élő lágy korall közös őse 540 millió évvel ezelőtt élt, és nagyon valószínű, hogy világított, illetve képes volt a biolumineszcenciára. A tanulmány szerzői kiemelték, hogy ez mintegy 270 millió évvel előzi meg az eddig ismert legkorábbi példát: egy világító ősrákot.

A világító fajok megjelenését ez körülbelül a kambriumi robbanás korára teszi, amikor a földi élet fejlődése felgyorsult és az állatvilág robbanásszerűen diverzifikálódott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.